СТАТТI

Техніка безпеки в лабораторії

Робота будь-якої клініко-діагностичної лабораторії включає поводження з небезпечними реагентами, біологічними рідинами та високочутливими апаратами, що багаторазово підвищує ризик виникнення надзвичайних ситуацій. У зв'язку з цим в КДЛ обов'язково повинна неухильно дотримуватися техніка безпеки під час роботи з лабораторним обладнанням та реактивами.

Загальні вимоги, що стосуються техніки безпеки в КЛД

У хімічних і клініко-діагностичних центрах до роботи допускаються тільки особи з профільною освітою не молодше 18 років. Перед укладенням трудового договору співробітник повинен пройти детальний інструктаж з фіксуванням даних під розпис в журналі.
Кожен співробітник лабораторії повинен знати, що шкідливими і небезпечними чинниками на його робочому місці є:
 1. Інфікований біоматеріал;
 2. Підвищена електрична напруга, що супроводжує роботу приладів;
 3. Токсичні речовини, що утворюються під час поводження з реактивами і іншими хімічними засобами;
 4. Скляні прилади та інструменти, при використанні яких є підвищений ризик пошкодження цілісності шкірного покриву.
Техніка безпеки в КДЛ повинна дотримуватися протягом усього робочого процесу. У приміщеннях лабораторії заборонено приймати їжу, палити, використовувати пошкоджені апарати, виконувати роботи, не передбачені завданнями установи.

Загальні вимоги до співробітників КДЛ

Нещасні випадки в лабораторії рідко трапляються, якщо співробітники суворо дотримуються положень трудового договору і правила ТБ. Серед основних правил, яких повинні дотримуватися лікарі та лаборанти, можна виділити кілька:
 1. Робота з реактивами і біологічними рідинами повинна завжди проводитися в індивідуальних засобах захисту. До них відносять рукавички, халати, гумові фартухи, захисні окуляри;
 2. Аналізи, які передбачають використання кислот і токсичних реагентів повинні проводитися в зоні, обладнаній витяжною шафою;
 3. Забороняється використовувати речовини без етикеток і з закінченим терміном зберігання;
 4. Концентровані кислоти і луги, легкозаймисті речовини не можна зливати в раковину;
 5. Працюючі прилади не можна залишати без нагляду;
 6. На робочому столі забороняється зберігати горючі речовини і токсичні реактиви;
 7. Не можна нахиляти голову над посудинами з киплячою рідиною.
Інструкція з охорони праці для лікаря КДЛ складається індивідуально і залежить від специфіки установи. В процесі роботи лабораторії завідувач повинен уважно стежити за справністю апаратури. Експлуатація більшості приладів заборонена без періодичного сервісного обслуговування.
У компанії Інтермедика можна укласти договір на технічне обслуговування лабораторного обладнання. Кваліфіковані співробітники компанії не тільки допоможуть підібрати необхідну за параметрами апаратуру, але і проведуть навчання співробітників і пояснять техніку безпеки при роботі з приладами.
Лабораторна діагностика