СТАТТI

Методи імуноферментного аналізу

Імуноферментний (імунний) аналіз (ІФА) - метод діагностики, що широко використовується у діагностиці як поширених, так і рідкісних захворювань. За допомогою аналізу можна встановити етіологію хвороби, стадію її розвитку, ступінь небезпеки для людини. Для проведення діагностики необхідні  ІФА-аналізатори та набори реагентів. Результати аналізу пацієнт отримує протягом 1-2 діб, що дозволяє якомога раніше призначити адекватну терапію.

Види і стадії ІФА

Постановка ІФА підрозділяється на прямий і непрямий аналіз. Наразі в лабораторіях частіше використовують непряму методику, так як вона дає більш точні результати.
Імуноферментний аналіз поділяють на три стадії:
  • Антигени фіксуються і зв'язуються на поверхні лунки з неміченим антитілом. Спочатку в лунки вноситься біоматеріал, потім через 20-30 хвилин додають антитіла. Через 1,5-2 години утворюється імунний комплекс. Антитіла що не зв'язалися видаляють, використовуючи спеціальний розчин;
  • На другому етапі до імунного комплексу додають мічені антитіла. Протягом 30 хвилин мічені антитіла скріплюються з неміченими і утворюється новий комплекс, який складається з 2-х антитіл і антигену;
  • На третьому етапі вноситься фермент В результаті реакції, що відбувається «мітка» перетвориться в забарвлену субстанцію за 5-30 хвилин. За допомогою колориметрії обчислюється концентрація забарвленої частини. Вона завжди буде дорівнювати концентрації мічених антитіл. А їх концентрація завжди відповідає кількості немічених антитіл і відповідно концентрації антигенів.

При непрямому ІФА застосовується подвійний контроль, тобто використовується два різновиди антитіл. Це значно підвищує точність діагностики і чутливість реакції.
Ферменти як реагенти в ІФА діагностиці грають провідну роль, і до їх вибору для використання у лабораторії пред'являється ряд стандартних вимог: Основні з них:
  • Висока чутливість і специфічність, що дозволяють виявити «мітку» з найнижчою концентрацією;
  • Доступність. Кращі ферментні препарати повинні зберігати високу активність протягом усього проведення аналізу;
  • Простота визначення концентрації використовуваного при ІФА ферменту.

Переваги ІФА діагностики

Імуноферментний аналіз цінується за його високу чутливість і специфічність. Така діагностика дозволяє максимально точно визначити вид збудника хвороби, його концентрацію, на підставі чого робиться висновок про стадії захворювань.
Найчастіше для дослідження необхідна сироватка венозної крові. На аналіз також береться спинномозкова рідина, секрет з цервікального каналу і уретри, рідина склоподібного тіла. За необхідності ІФА можна зробити за 1-2 години.
Набори для імуноферментного аналізу, в тому числі ферменти, антигени, індикатори, можна придбати оптом в фірмі Інтермедика. Компанія реалізує лабораторне обладнання та реактиви від провідних зарубіжних виробників.
Лабораторна діагностика