Робота будь-якої клініко-діагностичної лабораторії включає поводження з небезпечними реагентами, біологічними рідинами та високочутливими апаратами, що багаторазово підвищує ризик виникнення надзвичайних ситуацій. У зв'язку з цим в КДЛ обов'язково повинна неухильно дотримуватися техніка безпеки під час роботи з лабораторним обладнанням та реактивами.
Загальні вимоги, що стосуються техніки безпеки в КЛД
У хімічних і клініко-діагностичних центрах до роботи допускаються тільки особи з профільною освітою не молодше 18 років. Перед укладенням трудового договору співробітник повинен пройти детальний інструктаж з фіксуванням даних під розпис в журналі. Кожен співробітник лабораторії повинен знати, що шкідливими і небезпечними чинниками на його робочому місці є:
Інфікований біоматеріал;
Підвищена електрична напруга, що супроводжує роботу приладів;
Токсичні речовини, що утворюються під час поводження з реактивами і іншими хімічними засобами;
Скляні прилади та інструменти, при використанні яких є підвищений ризик пошкодження цілісності шкірного покриву.
Техніка безпеки в КДЛ повинна дотримуватися протягом усього робочого процесу. У приміщеннях лабораторії заборонено приймати їжу, палити, використовувати пошкоджені апарати, виконувати роботи, не передбачені завданнями установи.
Загальні вимоги до співробітників КДЛ
Нещасні випадки в лабораторії рідко трапляються, якщо співробітники суворо дотримуються положень трудового договору і правила ТБ. Серед основних правил, яких повинні дотримуватися лікарі та лаборанти, можна виділити кілька:
Робота з реактивами і біологічними рідинами повинна завжди проводитися в індивідуальних засобах захисту. До них відносять рукавички, халати, гумові фартухи, захисні окуляри;
Аналізи, які передбачають використання кислот і токсичних реагентів повинні проводитися в зоні, обладнаній витяжною шафою;
Забороняється використовувати речовини без етикеток і з закінченим терміном зберігання;
Концентровані кислоти і луги, легкозаймисті речовини не можна зливати в раковину;
Працюючі прилади не можна залишати без нагляду;
На робочому столі забороняється зберігати горючі речовини і токсичні реактиви;
Не можна нахиляти голову над посудинами з киплячою рідиною.
Інструкція з охорони праці для лікаря КДЛ складається індивідуально і залежить від специфіки установи. В процесі роботи лабораторії завідувач повинен уважно стежити за справністю апаратури. Експлуатація більшості приладів заборонена без періодичного сервісного обслуговування. У компанії Інтермедика можна укласти договір на технічне обслуговування лабораторного обладнання. Кваліфіковані співробітники компанії не тільки допоможуть підібрати необхідну за параметрами апаратуру, але і проведуть навчання співробітників і пояснять техніку безпеки при роботі з приладами.